Contacts

District Commissioner’s Staff  2018

Position Name E-Mail Address Phone
District Commissioner Greg Duncan gregduncan1961@yahoo.com C: 903-274-5222
Assistant District
Commissioner
Cub Scout Round
Table Commissioner
Boy Scout Round
Table Commissioner
Unit Commissioner Jim Kirby texasrodcrafter@verizon.net H: 903-883-2873
Unit Commissioner – LDS Jon Thatcher jonthatcher@gmail.com H: 972-835-6999
Unit Commissioner
Unit Commissioner Greg Duncan gregduncan1961@yahoo.com C: 903-274-5222
Unit Commissioner Dennis Rice emaildrice@yahoo.com H: 903-269-7812
Unit Commissioner James Owsley jamesowsley@geusnet.com C: 903- 408-7036
Unit Commissioner

 

District Committee  2018

Position Name E-Mail Address Phone
District Executive  Steven Palmer  steven.palmer@scouting.org
District Commissioner Greg Duncan  gregduncan1961@yahoo.com C: 903-274-5222
District Chairman Mark Moore  mamoore@audleymoore.com C: 903-243-4411
Asst. District Chairman
 District Vice Chairman
of Program
District Activities
Chairman
Tina Houx  tinahoux@gmail.com  469-964-6257
District Advancement
Chairman
Rick Wilson  wrickwilson1950@gmail.com  903-335-2752
District Marketing –
Communications
Chairman
District Membership
Chairman
Stephen Morgan  morgansrband@yahoo.com  903-647-0028
District Camping
Chairman
 Tina Houx  tinahoux@gmail.com  469-964-6257
Camp Card Chair  Heather Horton  tripletsrock08@gmail.com  903-453-4034
Popcorn Kernel  Heather Horton  tripletsrock08@gmail.com  903-453-4034
District Training
Chairman
District Webmaster  Daniel Winn  danielcwinn1199@gmail.com  903-440-5231
District Risk
Management Chairman
 Jonathan Mapes
District Friends of
Scouting Chairman
 Harlan Hammond  hammondhomes@verizon.net  903-243-0632
District Nominating
Chairman
 John Walker  walkerj59@yahoo.com  936- 697-6376
District Camporee
Chairman
 Greg Duncan gregduncan1961@yahoo.com W: 903-455-6075
C: 903-274-5222
District Merit Badge
Fair Chairman
 Greg Duncan gregduncan1961@yahoo.com W: 903-455-6075
C: 903-274-5222

OA Sachapiwak Chapter Officers 2018

Chapter E-Mail : sachapiwak.mikanakawa.oa@gmail.com

 

Position Name E-Mail Address
Chapter Chief  James Morgan sachapiwak.chief@gmail.com
Chapter Vice Chief of
Administration
 Johnathan Johnson sachapiwak.vcadm@gmail.com 
Chapter Vice Chief of
Service
 Ethan Worcester sachapiwak.vcservice@gmail.com 
Chapter Vice Chief of
Program
 Matthew Sundeen sachapiwak.vccamppromo@gmail.com 
Chapter Vice Chief of
Comm – Tech
 Vacant sachapiwak.vccomtech@gmail.com
Chapter Vice Chief of
Inductions
 Riley Adams sachapiwak.vcinductions@gmail.com
Chapter Vice Chief of
American Indian Activities
 Vacant sachapiwak.vcaia@gmail.com
Chapter Adviser  Daniel Winn sachapiwak.adviser@gmail.com
Ch. Asc. Adviser – Admin  Vacant sachapiwak.vcadm@gmail.com
Ch. Asc. Adviser – Service  Wes Parsons sachapiwak.vcservice@gmail.com
Ch. Asc. Adviser – Camp Promo  Stephen Morgan sachapiwak.vccamppromo@gmail.com
Ch. Asc. Adviser – Comm / Tech  Daniel NIx sachapiwak.vccomtech@gmail.com
Ch. Asc. Adviser – Inductions  Tim Adams sachapiwak.vcinductions@gmail.com
Ch. Asc. Adviser – AIA  Jaclyn Winn sachapiwak.vcaia@gmail.com

*Note- All Chapter Officers’ emails are forwarded to the Officer’s personal email & to the Chapter Adviser’s email.

Serving the Youth of Hunt, Rains, Hopkins, and Delta Counties